English Email home  
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 23611 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 
جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلي > اخبار  


به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی روابط عمومی؛

متخصص حوزه سالمندی: فاکتور " سن "، عامل مستقلی برای ابتلا به بیماری کرونا و یا عاملی برای محافظت محسوب نمی شود

عضو هیات علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام کرد: فاکتور " سن "، عامل مستقلی برای ابتلا به بیماری کرونا و یا عاملی برای محافظت محسوب نمی شود و این تصور که سالمندان به دلیل داشتن سن بالا، بیشتر از دیگر گروه های سنی در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا می باشند، اشتباه است.

      دکتر "یدالله ابوالفتحی ممتاز " در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه با اشاره به انعکاس برخی اظهارنظرها از قول متخصصان و کارشناسان در زمینه ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری کرونا مبنی بر اینکه سالمندان بیشتر از دیگر گروه های سنی، در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس می باشند، تاکید کرد : این باور اشتباه است و قشر سالمندان نیز مانند همه گروه های سنی، در معرض ابتلا قرار دارند همانطور که کودکان نیز جزو مبتلایان به ویروس کرونا می باشند.

    وی تصریح کرد: در روزهای اول شیوع ویروس کرونا در کشور، به دلیل کاستن از ترس اجتماعی نسبت به این بیماری، اطلاعاتی مبنی بر اینکه سالمندان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند و نوزادان و کودکان از خطر ابتلا به این ویروس دور هستند، منتشر شد درصورتی که این اطلاعات نادرست است چرا که در بین بیماران از همه گروه های سنی وجود دارند.

   دکتر ابوالفتحی ممتاز افزود: میانگین سنی مبتلایان به کرونا ویروس، 50 سال است و میانه سنی مبتلایان نیز 45 سال می باشد، یعنی نیمی از مبتلایان، کمتر از 50 سال و نیمی از آنان، بالاتر از 50 سال سن داشته اند، بنابر این سالمندان نیز مشابه دیگر گروه های سنی در معرض خطر ابتلا هستند و سن آنان نقشی در ابتلای بیشتر آنان ندارد و هر فرد در هر گروه سنی که دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی – عروقی و یا ضعف سیستم ایمنی باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلاست.

   خانواده ها از تذکر و امر و نهی سالمندان در منزل برای رعایت نکات بهداشتی بپرهیزند

    این عضو هیات علمی دانشگاه، همچنین بر حفظ آرامش سالمندان در قرنطینه خانگی تاکید کرد و گفت: خانواه ها از تذکر زیاد و امر و نهی به سالمندان برای رعایت نکات بهداشتی بپرهیزند، چرا که سبب ترس و اضطراب بیشتر آنان شده و مطالعات نشان داده است که بالا رفتن استرس و اضطراب، باعث ضعف در سیستم ایمنی افراد می شود، که در نهایت، خطر ابتلا به بیماری را بیشتر می کند.

    دکتر ابوالفتحی ممتاز افزود: خانواده ها باور داشته باشند که سالمندان به دلیل تجربه شان، تعهد بیشتری نسبت به دیگر افراد خانواده در رعایت نکات بهداشتی دارند.

   توصیه های متخصص حوزه سالمندی به سالمندان و دیگر افراد جامعه در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا

    این متخصص حوزه سالمندی به سالمندان و دیگر افراد جامعه توصیه کرد: به جای دریافت حجم بالایی از اطلاعات از طریق رسانه ها و فضای مجازی که سبب بالا رفتن استرس و اضطراب و در نتیجه، کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن افراد در مبارزه با ویروس کرونا می شود، با انجام بعضی اقدامات، از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

    وی ، " نداشتن رفتارهای وسواس گونه در رعایت نکات بهداشتی، انجام ورزش منظم روزانه، نوشیدن مایعات زیاد (آب و آبمیوه)، رعایت فاصله گذاری در میان اعضای خانواده و با افراد دیگر، پرهیز از سفرهای درون و برون شهری، استفاده از عصای شخصی برای حفظ تعادل و پرهیز از دست زدن به در و دیوار یا دستگیره های در و ... برای حفظ تعادل، استفاده از آسانسور در ساختمان با رعایت نکات بهداشتی و در صورت امکان، داشتن ذخیره دارویی مورد نیاز و به تعویق انداختن ویزیت پزشک  " را از جمله نکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ذکر کرد.

    دکتر ابوالفتحی ممتاز همچنین به سالمندان و دیگر گروه های سنی سفارش کرد: حتی الامکان در این شرایط کرونایی کشور، از انجام سفرهای درون و برون شهری پرهیز کنند ولی در صورتی که سفر ضروری پیش آمد، حتما وسایل شخصی و داروهای مورد نیازشان را به همراه داشته باشند.

    وی در پایان این گفت وگو با اشاره به دیگر اقدامات لازم بهداشتی برای حفظ سلامت جسمی و سلامت روانی – اجتماعی که به تمامی افراد جامعه سفارش شده است، افزود: در این ایام و با ماندن در خانه، درصورت بروز تعارض در میان افراد خانواده ، حتما نسبت به " مدیریت " این مشکلات توجه شود تا همه در آرامش این ایام را سپری کنند.

سالمندان و در خانه ماندن در روزهای کرونایی

سالمندان و سفر در ایام کرونایی

سالمندان، زندگی آپارتمانی و کرونا ویروس

سالمندان، کرونا و تبعیض سنی

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

 

 

سه شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٩ - ١٨:٣٨ / شماره خبر : ١٦٤٥٩ / تعداد نمایش : 85

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
صفحه اصلی دانشگاه فرم ارتباطنقشه سایتآرشیو اخبارتماس با ما
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences